Duńczycy mistrzami świata trzeci raz z rzędu!

6
epa10439338 Denmark's team celebrate with the trophy after winning the IHF Men's World Championship handball final match between Denmark and France, in Stockholm, Sweden, 29 January 2023. EPA/Jessica Gow SWEDEN OUT Dostawca: PAP/EPA.

Rozstrzygnięto Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej 2023, których współorganizatorami była Polska. Mistrzami zostali Duńczycy To trzecie z rzędu mistrzostwo dla Dani. Duńczycy ustanowili tym niezwykły rekord!

28. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej

Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej 2023 były organizowane przez Szwecję i Polskę. To dało tym krajom awans do mistrzostw z automatu. Dla polskich szczypiornistów był to 17. start w imprezie i szansa na walkę o piąty medal w historii dla Polski. W turnieju startowały 32 drużyny. Turniej był podzielony na dwie fazy grupowe i jedną fazę medalową.

Polsce udało się wyjść z grupy i awansować do drugiej fazy turnieju. Reprezentacja była jednak w trudnym położeniu. Wyszła z grupy z zerowym dorobkiem punktowym, ponieważ ich jedyna wygrana z pierwszej fazy turnieju była resetowana na podstawie zasad mówiących o zerowaniu punktów zdobytych za wygraną z najsłabszym z grupy. Awans do fazy medalowej był możliwy tylko w przypadku wygrania przez Polaków wszystkich meczów drugiej fazy turnieju. Niestety Polacy polegli już w pierwszym spotkaniu.

Do półfinału imprezy awansowały legendy. Dania, Francja, Hiszpania i Szwecja.

Dania mistrzem świata trzeci raz z rzędu

Dania dokonała czego, co nie udało się nikomu wcześniej. Wygrała mistrzostwa świata po raz trzeci z rzędu i została pierwszą drużyną w historii dyscypliny, która tego dokonała. W półfinale Dania spotkała się z Hiszpanią, z którą wygrała trzema punktami. Co ciekawe, na poprzednich mistrzostwach świata półfinałowe spotkanie Duńczycy też rozgrywali z Hiszpanią. W finale na Danię czekała Francja. Duńczycy wygrali to spotkanie 34:29.